Rehabilitační jóga

Je směr jógy, známý a oblíbený pro své zaměření na detail a precizní nastavení pozice (ásány).

Je pro své rehabilitační a terapeutické účinky vhodná pro všechny věkové kategorie. Je vhodná pro osoby se zdravotními potížemi. Problémy jako např. bolesti zad, kloubní problémy, oslabený imunitní systém, vysoký krevní tlak, deprese mohou být úspěšně léčeny pomocí unikátních terapeutických postupů a sekvencí pozic. Zaměřuje se na zpružnění a zpevnění páteře a velkých kloubů, přičemž klade důraz na dokonalou techniku.
Je typická individuálním přístupem a používáním pomůcek při cvičení.

Rehabilitační jóga neboli terapeutická jóga vás vede krok za krokem jemně a vytrvale ke spojení dechu a pohybu těla.

Rehabilitační jóga je starobylým lékem na moderní nemoci, problémy a nepříjemnosti způsobené stresem.

JÓGA A PÁNEVNÍ DNO

Lekce je zaměřena na posílení pánevního dna v jógových pozicích.

Zdravé svalstvo pánevního dna nás drží pohromadě, jsme tedy kontinentní (z latinského slova contineo - držet pohromadě). Nachází se na dně trupu, který uzavírá a podpírá, zároveň je středem našeho těla. Zprostředkovává spojení mezi dolními končetinami a trupem, díky čemuž má klíčovou pozici pro držení celého těla a harmonickou koordinaci pohybu. Pohyby pánve odrážejí naše pocity, vypovídají o naší sexualitě, chuti do života a vitalitě. Pokud mocněji zaktivujeme pánevní dno, bude náš život intenzivnější. Nechte prýštit zdroj energie a navoďte si tak pocit štěstí. Pánevní dno funguje jako dynamo - svým pohybem nabíjí celé tělo.

Poklad, na kterém sedíme

Pánevní dno je pohybovým centrem těla - když jej aktivujete, usnadní vám život. Aktivní pánevní dno znamená více energie ve všech oblastech života - pro tělo, psychiku i duši. Pokud se napřímíte zevnitř, budete čilejší a plní chuti do života. Při fyzické práci budete fungovat efektivněji, uděláte dobrý dojem ve sportu a dokážete se více vědomě uvolnit. Pocítíte radost z pohybu, což udělá vašemu tělu v mnoha ohledech dobře.

Tohle všechno lze získat zcela snadno - tím, že "vykopete" poklad, na kterém si sedíte. Pevné pánevní dno reaguje samo od sebe vždy správně a přiměřeně aktuálnímu zatížení. Při silné zátěži se energicky napne (kašel), když napětí povolí, může se naprosto uvolnit - je to živý flexibilní sval, který umí pracovat, hrát si a odpočívat.

Správný trénink pánevního dna je zároveň školou pro záda. S aktivní základnou jsou záda při fyzické práci silnější a zároveň pružnější, v těhotenství stabilnější, i po dlouhodobém sezení pohyblivější, při lenošení a relaxaci uvolněnější. S aktivním pánevním dnem se vám snadno podaří zakotvit, uspořádat si každodenní život zdravěji a s větším množstvím pohybu. Když naopak sedíte, stojíte a pohybujete se nevhodně, energii ztrácíte a vlastně plýtváte.