Pánevní dno

Kurz probíhá na adrese K Vodojemu 1149, Jilemnice.

Pro koho: 

Pro ženy po porodu, po gynekologických operacích, pro ženy v období klimakteria, pro ženy, které plánují otěhotnět, pro ženy s rozestupem břišních svalů, pro všechny ženy, které chtějí pro sebe a svoje pánevní dno něco udělat.

Těhotné od 16.t.gr. po osobní domluvě

Naučíte se: 

Jak pracovat s jednotlivými svalovými vrstvami pánevního dna.

Dozvíte se jaka proč cvičit, jaké jsou příčiny a následky poklesu pánevního dna, jaké jsou pomůcky pro posílení svalů pánevního dna.

Naučíte se pracovat s dechem a rozvíjet jeho potenciál.

Jak cvičit při rozestupu břišních svalů.

Co je hluboký stabilizační systém a jak s ním pracovat.

Jak zapojit pánevní dno a hluboký stabilizační systém při běžných denních aktivitách.


Pánevní dno patří mezi svaly hlubokého stabilizačního systému a je umístěno na spodu pánve. 

Pánevní dno pro nás vykonává mnoho užitečné práce např. podpírá orgány uložené v pánvi, podílí se na udržování postavení těla a na dechovém mechanismu. Obsahuje svěrače, které ovlivňují práci močové trubice, pochvy a konečníku. Pánevní dno je ale i citlivým emočním barometrem a výkonným energetickým čerpadlem - velmi citlivě reaguje na naše emoce a podílí se na čerpání a distribuci životní energie v těle. 

Svaly pánevního dna prorůstají svými úpony do kostí pánve, kosti křížové a kostrče. Udržují postavení těla a jeho stabilitu. Podílí se na správném dechu a správné funkci kloubů pánve, páteře a dolních končetin.

Pánevní dno se skládá anatomicky ze dvou částí rozdělených do tří vrstev svalů, které vzájemnou souhrou neustále účinně a pružně uzavírají pánevní oblast.

Pánevní dno se podílí na podpoře vzniku správného nitrobřišního tlaku, který podporuje stabilizaci páteře v oblasti bederní. Pánevní dno podpírá všechny břišní orgány a zachovává jejich uložení na správném místě, a tak podporuje jejich následnou funkci.

Aktivací svalstva pánevního dna udržuje veškerou vazivovou strukturu pánve v dokonalé souhře se svaly pro správnou podpůrnou funkci těla.

Svaly pánevního dna působící jako celek proti gravitaci, protože vše co je uloženo v horní části těla působí směrem dolů. Tak vzniká obrovský nápor na pánevní dno, které je nutné stále vědomě aktivovat.

Důvodů proč udržovat pánevní dno je hned celá řada: klasické zakašlání, kýchnutí, porod u ženy, smích a lepší sexuální prožitek.

Pánevní dno má obrovský vliv na schopnost otěhotnět a donosit miminko. Jeho kondice má též značnou souvislost s průběhem a délkou porodu a tím, jak žena porod prožívá a vnímá, jak je schopná se uvolnit a otevřít.

Pánevní dno jako celek hraje v našem životě velice důležitou roli jak pro ženy tak i pro muže.


S čím souvisí kondice pánevního dna?

Kondice pánevního dna úzce souvisí:

  • s močovou inkontinencí,
  • s bolestmi kostrče, kříže a zad,
  • s poklesem dělohy či pochvy,
  • s funkční neplodností,
  • s nepostupujícím porodem,
  • s hormonální nerovnováhou,
  • se sexuálními problémy,
  • s menstruačními obtížemi,
  • s pocity únavy, smutku či napětí.